♥LEKTURY NA MAJÓWKĘdzisiaj przychodzę do Was z fantastycznymi książkami, które przeczytałam w ostatnim czasie. Właściwie obie książki uważam za świetne poradniki pomocne w odkrywaniu siebie. Czas i sytuacja w której obecnie się wszyscy znajdujemy jest okazją do autorefleksji, głębokich przemyśleń, obserwacji siebie i pracy nad sobą. Oczywiście zawsze i wszędzie możemy to robić, ale chroniczny brak czasu czy chęci często Nas blokują. Teraz przynajmniej jedno z nich jest w naszym zasięgu - myślę, że warto to wykorzystać. Zatem Stefanie Stahl "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" i "Kochaj najlepiej jak potrafisz" podliknowuje dla Was książki, gdybyście zdecydowali się na ich zakup.

Jeśli chodzi o kolejność polecam przeczytać "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" a następnie "Kochaj najlepiej jak potrafisz", pierwsza część jest bardzo rozbudowana w temacie naszego wewnętrznego dziecka i naszego wewnętrznego dorosłego, co bardziej skrótowo i w przełożeniu na nasz związek partnerski możemy przeczytać w drugiej części. Gdy poznamy i zrozumiemy już pewne mechanizmy, łatwiej będzie Nam czytać kolejną część. Przynajmniej tak było u mnie :-) Dzięki tym książkom zrozumiałam pewne mechanizmy i zachowania przez, które udało mi się odkryć na przykład dlaczego funkcjonuje / działam / czy wybieram tak a nie inaczej. Takie odkrycia pomagają stopniowo wprowadzać zmiany lub "łapać się" na czymś co chcielibyśmy zmienić. Dzięki "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" dowiecie się nieco więcej o swoich potrzebach, dowiecie się jaki wpływ na Wasze zachowanie ma Wasze dzieciństwo, dowiecie się o swoim dziecku cienia i słońca i odkryjecie wiele schematów myślowych czy strategii, które macie w sobie zakorzenione. W poszczególnych działach książki znajdzieci ćwiczenia - zachęcam Was do ich wykonania - pamiętajcie momentami może być trudno i nieprzyjemnie, dajcie sobie czas i przestrzeń na to. U mnie momentami było tak, że pewne rzeczy musiałam odłożyć na inny czas, wracałam do nich gdy ochłonęłam lub dałam sobie kilka dni na przemyślenie. Nie spieszcie się na tym polega rozwój i stopniowe poznawanie siebie. 


W pewnym sensie chodzi głównie o to, co my myślimy, że inni o nas myślą. Takimi projekcjami zamęczamy samych siebie. Stoi za tym mechanizm odbitego poczucia własnej wartości, o którym pisałam już wcześniej. Bardzo dobrym treningiem jest po prostu obserwacja otaczającego świata i przyglądanie się rzeczywistości zamiast obserwowanie siebie oczami innych, Wówczas dostrzega się o wiele więcej i dokładniej widzi, jak wygląda świat zewnętrzny - fragment "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko"

Zaakceptowanie samego siebie nie oznacza, że wszystko co we mnie jest, uważam za dobre. Samoakceptacja oznacza, że wszystkiemu, co we mnie jest, mówię "tak" - fragment "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko"

Podobnie z książką "Kochaj najlepiej jak potrafisz", znajdziemy tam wiele objaśnień i przykładów jak działa nasze dziecko cienia (czyli nasze wewnętrzne dziecko) w przełożeniu na nasz związek z partnerem, jaki może mieć ono wpływ i jak funkcjonuje, czy dowiemy się jak je poprowadzić i jednocześnie sobie pomóc naprawiając związek. W tej części znajdziecie wiele przykładów spotkań par z terapeutką, dzięki którym poznacie ponownie mechanizmy, przykładowe problemy czy emocje z którymi sobie nie radzimy lub po prostu nie do końca je rozumiemy. Autorka opowiada i prowadzi Nas w kierunku tego jak sobie pomóc, jak rozwiązać konflikt, jak coś zmienić - tłumaczy również dlaczego pewne rzeczy się w Nas dzieją i jakie jest ich źródło. A gdy poznamy dane źródło wiemy skąd ono się bierze i jak nad nim popracować :-) W tej części znajdziecie również wiele ćwiczeń.

Kilka razy w ciągu dnia zatrzymaj się i spytaj sam siebie, jak się teraz czujesz, co się w tobie dzieje. - fragment "Kochaj najlepiej jak potrafisz" 

Jeśli nieustannie ukrywasz swoje potrzeby, partner nie ma właściwie szans, żeby je zaspokoić. Nie oczekuj, że będzie czytał w twoich myślach. Ważne jest, abyś przejął za siebie odpowiedzialność i odważył się wyjść z ukrycia. Dziś jesteś duży i dorosły, a twój partner nie jest twoją mamą ani tatą. - fragment "Kochaj najlepiej jak potrafisz" 

Jeśli jesteś osobą, która lubi wartościowe poradniki, pracujesz nad sobą, ciekawi Cię psychologia i szukasz dodatkowego wsparcia w poznawaniu siebie zachęcam do przeczytania tych dwóch książek pamiętaj! - " Jesteś błyszczącą gwiazdą od czasu swoich narodzin" - fragment "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko". Dziękuje za poczytanie :-) Miłej majówki!


"Większość cieni w naszym życiu powstaje, wtedy gdy my sami zasłaniamy sobie słońce" 
Ralph Waldo EmersonPowrót